umow sie na wizyte 22/ 861 56 63
Dermatologia Estetyczna

Peelingi Medyczne

 

Gabinety medycyny estetycznej są coraz częściej odwiedzane przez pacjentów obu płci. Najpopularniejszym zabiegiem jest peeling medyczny, czyli tzw. dermopeeling. W przeciwieństwie do peelingów wykonywanych w domu, które złuszczają jedynie naskórek, podczas dermopeelingu ścierane są niedoskonałości znajdujące się w naskórku i skórze właściwej.

 

Zabieg ten wykonuje się niezależnie od wieku pacjentów. Świetnie oczyszcza skórę i ściąga pory w skórze nastolatków. Trzydziesto, czterdziestolatkom pozwala wyrównać koloryt i nadaje promienny wygląd cerze, a seniorom odbudowuje i nawilża skórę.

 

Działanie

 

Skóra składa się z ułożonych warstwowo keratynocytów, czyli komórek naskórka. Ich zużycie sprawia, że skóra jest zmęczona i pozbawiona blasku. Przywrócić jej zdrowie i piękno pomaga peeling medyczny, czyli zabieg w trakcie którego złuszcza się naskórek i górne warstwy skóry właściwej, za pomocą specjalnych preparatów. Osoba wykonująca peeling kontroluje głębokość ścierania, tak by pozbyć się zmienionych chorobowo, albo po prostu martwych warstw oraz, by poprawić elastyczność i stymulować komórki do syntezy kolagenu i elastyny. Efekt peelingu można zaobserwować natychmiast. Konieczne jest jednak powtarzanie zabiegów tak, by jak najdłużej utrzymać efekt oczyszczenia i wygładzenia.

 

Dla kogo?

 

Peeling medyczny jest zalecany osobom ze zmianami barwnikowymi, przebarwieniami, plamami na dłoniach, twarzy i dekolcie. Borykający się ze zmarszczkami, bliznami, trądzikiem, zaskórnikami i innymi oznakami rogowacenia czy starości, również powinny się takiemu zabiegowi poddać. Peeling medyczny nie jest zaś wskazany osobom z alergiami słonecznymi, z opryszczkami. Z wykonania zabiegu okolicznością wykluczającą jest ciąża i karmienie. Także pacjenci, którzy poddali się innym zabiegom skórnym muszą odczekać pewien czas np. po botoksie 2 tygodnie, po zabiegu chirurgicznym w okolicach twarzy 2 miesiące, a po krioterapii nawet pół roku. Podczas wywiadu lekarskiego powinno się poinformować lekarza o przyjmowanych lekach, może się bowiem okazać, że działanie niektórych medykamentów może zostać zakłócone po wniknięciu peelingu w głąb skóry.

 

Efekty:

 

Działanie peelingu jest zauważalne niemal natychmiast, dlatego też tak wiele osób decyduj się poddać tego typu zabiegom. Dzięki peelingowi stymulowana jest produkcja elastyny, kolagenu i glukozaminy, które mają właściwości wygładzające. Dzięki temu skóra wygląda gładko i młodo. Efekty, w postaci zmniejszonej widoczności blizn, mogą zaobserwować osoby z problemami skórnymi takimi jak trądzik. Peeling oczyszcza skórę, redukuje melaninę, która powoduje przebarwienia skóry. Medyczny peeling ma też dobroczynny wpływ na pomarszczoną twarz. Dzięki niemu zmarszczki się wypłycają, skóra jest sprężysta, pory zmniejszone i skóra znów wygląda zdrowo i młodo.

 

Rodzaje peelingów

 

Jest wiele rodzajów peelingów. Jeśli za kryterium przyjmiemy głębokość działania, to możemy je podzielić na: peelingi powierzchniowe, które pracują w obrębie naskórka; peelingi średniogłębokie, czyli takie, które działają na naskórek i górną warstwę skóry oraz peeling głęboki, który, jak nazwa wskazuje, sięga także głębszych warstw skóry.

 

Peelingi medyczne różnią się od zwykłych peelingów wykonywanych w domu czy u kosmetyczki, stężeniem zawartych w nim substancji. Ze względu na wysokie stężenie kwasów i w trosce o bezpieczeństwo pacjenta, zabiegi takie są wykonywane przez lekarza.

 

Alpha & beta complex gel - peeling ten wykorzystuje synergię dwóch związków: kwasu glikolowego i kwasu salicylowego. Jego działanie polega na złuszczaniu naskórka. Peeling ten ma zwykle konsystencję gruboziarnistą.

 

Cosmelan - ten rodzaj peelingu wykorzystuje się w celu zminimalizowania przebarwień typu melasma. Zabieg powoduje złuszczenie naskórka, zmniejszenie produkcji melaniny i regenerację cery. Już po pierwszym zabiegu znacznie zmniejsza się widoczność przebarwień.

 

Lightening peel - jak wskazuje nazwa, ten rodzaj peelingu działa na skórę rozświetlająco. Podczas zabiegu lekarz wykorzystuje kwas glikolowy o stężeniu 50% oraz kwasy fitowy o stężeniu 5% i sojowy, również o stężeniu 5%. Wszystkie te substancje wspólnie ograniczają powstawanie melaniny.

 

Mandel combi - peeling ten jest połączeniem działania dwóch kwasów pirogronowego i migdałowego. Dobroczynne działanie tych substancji na skórę powoduje ścieranie martwych warstw naskórka. Jego działanie jest jednak krótkotrwałe.

 

Tca chelatowe - maska chelatowa, taką postać przyjmuje kwas trójchlorooctowy w peelingu medycznym. Zabieg ten szeroko wykorzystuje się w zabiegach na zmarszczki, blizny i inne przebarwienia. Dzięki działaniu tca usuwany jest zrogowaciały naskórek, tak głęboko, by odsłonić nowe warstwy skóry.

 

Yellow peel- czyli żółty peeling. Zabieg ten przeprowadzany jest wyłącznie przez lekarza. Po nim nie występują żadne uciążliwe dla pacjentów skutki uboczne np. w postaci zaczerwienienia, dlatego też yellow peel jest jednym z najczęściej stosowanych peelingów. Na formułę tego peeligu składają się kwas retinowy, kojwy, azaleinowy , fitowy, witamina c oraz bisabolol.