umow sie na wizyte 22/ 861 56 63
Dermatologia Estetyczna

Zabiegi Toksyną Botulinową

 

Ludzka twarz nieustannie wyraża emocje. Śmiejąc się, denerwując, dziwiąc wykonujemy ruchy, które powodują, że nasza twarz się marszczy. Także z upływam lat, właściwości regeneracyjne skóry i jej elastyczność obniżają się. To wszystko sprawia, że na twarzy pojawiają się bruzdy, zmarszczki i znienawidzone kurze łapki wokół oczu.

 

Płynącego czasu nie da się zatrzymać, ale z pewnością można spowolnić, albo zredukować jego efekty. O pięknej i gładkie skórze marzy każda osoba. Kobiety wydają krocie na coraz nowocześniejsze i coraz droższe kremy przeciw zmarszczkom. Niestety często jakość i skuteczność preparatów są wątpliwe. Niektóre osoby, u których zmarszczki są bardzo widoczne poddają się zabiegom chirurgicznym. Ostatnio jednak coraz więcej osób poddaje się kuracjom toksyną botulinową, czyli na popularny botox.

 

W trakcie zabiegu lekarz dermatolog lub specjalista w dziedzinie medycyny estetycznej wstrzykuje do mięśni twarzy toksynę botulinową typu A. Botox powoduje zatrzymanie impulsów nerwowych. Sparaliżowane mięśnie nie marszczą się. Botulinę aplikuje się nad brwiami w okolicach oczu i w bruzdach na policzkach. Wiele osób obawia się, że przez botox ich twarz straci naturalny wyraz i będzie "maską". Takie opinie są przesadzone. Dobrze wykonany zabieg nie powoduje takich skutków ubocznych. Po kuracji skóra jest nadal wrażliwa na dotyk.

 

Działanie toksyny botulinowej jest skuteczne, ale nie wieczne. Efekty utrzymują się około cztery miesiące. Termin ten może ulec wydłużeniu lub skróceniu, zależy to bowiem od ilości i głębokości zmarszczek oraz ich podatności na wypełnienie. Zabiegów z wykorzystaniem botuliny nie powinno się przeprowadzać częściej niż co 3 miesiące. Pierwsze oznaki wygładzenia można zaobserwować już po dwóch dniach od zabiegu. Wtedy skóra może być jeszcze lekko obolała. Niekiedy bólowi towarzyszyć może opuchlizna i szczypanie. U niektórych osób może występować także ból głowy, a gdy toksyna przedostanie się do innych mięśni, to może wystąpić łzawienie, opadanie i drżenie powiek, a niekiedy nawet zaburzenia widzenia. Objawy te są przejściowe i mają łagodny charakter. Zwykle nie trwają dłużej niż kilka dni. Jeśli jednak utrzymują się dłużej, albo mają ostry przebieg, to należy skonsultować się z lekarzem. Może się okazać, że jesteśmy uczuleni na substancje zawarte w preparacie.